Egy lakásra szeretünk úgy gondolni, mint valamilyen teljesen szilárd egységre, ami mindig a megfelelő statikussággal állja meg a helyét a rá ható erőkkel szemben. Ez azonban nincs teljesen így, hiszen akkor a fal hézag kitöltés nem kellene szóba kerüljön. Fontos tisztában lennünk azzal, hogy a kívülről teljesen mozdulatlannak tűnő felületek a hőváltozás hatására, illetve a rezgésekre mozogósnak indulnak. A dilatációs hézagokra főként ezért van szükség a burkolóelemek használatánál.
Ezek a mozgások ugyanakkor oda vezethetnek, hogy a fal hézag kitöltés muszáj előtérbe kerüljön, hiszen a repedéseken keresztül kellemetlen rovarok, vagy éppen a hideg érkezhet be, nem beszélve arról, hogy az ilyen felület esztétikailag sem vonzó. Már csak az a kérdés, hogy a fal hézag kitöltés miképpen valósuljon meg a kívánt siker érdekében?
Hogyan vegye kezdetét a fal hézag kitöltés?
Kezdjük azzal, hogy alaposan megtisztítjuk a hézagokat. Egy kis kefe és egy porszívó segítségével távolítsunk el minden szennyeződést és porcicát, ami akadályozhatja az új tömítőanyag tapadását! A tömítőanyag kiválasztásánál figyeljünk arra, hogy az megfelelő legyen a fal tulajdonságaihoz és az igénybevétel módjához.
Elterjedt választás a szilikon alapú vagy akril tömítőanyag, amely rugalmas marad és alkalmazkodik a fal mozgásához. A Sikaflex®-11 FC+ kimondottan kedvező jellemzőkkel bír, amikre bátran támaszkodhatunk. A fal hézag kitöltés következő lépése, amikor az anyagot egy tömítőpisztollyal nyomjuk a hézagokba. Ügyeljünk arra, hogy az anyag egyenletesen töltse ki a részeket, ne legyenek légbuborékok vagy hiányosságok! A felvitel után egy spatulával vagy nedves ujjal simítsuk el a felületet, hogy sima és egyenletes legyen! Ezután hagyjuk megszáradni a gyártó utasításai szerint, végül pedig festhetjük!